چهارشنبه, 10 خرداد 1402
شناسه خبر:6614

محمد را با دستهای خودم به خاک سپردم

  • انداز قلم
خاطرات دفاع مقدس

شهید محمد منصوری، یادگار «حیدر» و «صغری» در سال 1348 در شهرستان ورامین چشم به جهان گشود. دانش آموز دوره متوسطه بود که به عنوان بسیجی به جبهه اعزام شد. این شهید گرانقدر در مناطق عملیاتی جنوب کشور در بیست و دوم فروردین ماه سال 1362 در عملیات والفجر یک در منطقه فکه مورد اصابت گلوله دشمنان اسلام قرار گرفت و به شهادت رسید. پیکر وی را در گلستان شهدای حسین رضا به خاک سپردند.

صغری پایین شهری مادر شهید محمد منصوری با اشاره به اینکه انگار شهدا برای رفتن عجله داشتند گفت: محمد شناسنامه اش را از 48 به 45 تغییر داده بود و بلاخره رضایت ما را گرفت و اعزام شد.

مادر شهید منصوری با بیان اینکه در لحظه های خداحافظی ناخوداگاه گردن محمد را بوسیدم یهو دلم لرزید انگار می دانستم که محمد شهید می شود، ادامه داد: شهید تنها فرزند پسر من از بین سه فرزند بود.

تا اینکه بلاخره در 13فروردین 1360 خبر شهادتش رسید و محمد بی سر و دست به ورامین بازگشت و خودم با دستهای خودم او را به خاک سپردم.

مادر شهید منصوری ادامه داد: آخرين باري که داشت مي رفت جبهه، موقع خداحافظي گفت: مامان کاري نداري، گفتم نه. گفت مامان برايم دعا کن، من هم گفتم مواظب خودت باش. ساکش را برايش جمع کردم و مقداري ميوه در خانه داشتيم که برايش گذاشتم. خيلي نوراني شده بود، گفتم محمد حمام بودي؟ دستش خيلي مي‌درخشيد. هميشه اسم دوستان شهيدش مثل "مصطفي رحيمي" را مي‌آورد و مي‌گفت: مامان من هنوز سعادت پيدا نکردم.

وقتي از زير قرآن ردش مي کردم، موقع بوسيدنش لبم ناخودآگاه رفت به سمت گردن بچه‌ام و گريه کردم. همان روز به دخترم گفتم محمد شهيد شود سر ندارد. دخترم گفت: اين چه حرفيه مي‌زني؟ بعد از آن ديگر خودم را نباختم. شب قبل از رفتن با پدرش خداحافظي کرد. به پدرش مي‌گفت: بايد براي خاطر مملکت بروي جنگ، اگر کشورت را نمي‌خواهي، براي دينت بايد بروي، دين را هم نمي‌خواهي، ناموست در خطر است، بايد به خاطر ناموست بروي. من خودم نوکري مادر و خواهرانم را مي کنم، شما برو. اما پدرش نرفت و محمد به جاي او رفت جبهه.

صغری پایین شهری در انتها تصریح کرد: مسولان شهدا را ناظر کار خود ببینند و همگام با بنیاد شهید و امور ایثارگران در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بکوشند.

 

منبع: نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.

مجموعه فیلم

Category: دفاع مقدس

عمليات بيت‌المقدس با هدف آزادسازي خرمشهر، پادگان حميد، هويزه، خيبر، حسينيه؛ عمليات رمضان با هدف دور كردن آتش دشمن از...

Category: دفاع مقدس

تصاویر واقعی از لحظه شهادت، شهادتین و نماز رزمندگان

Category: دفاع مقدس