دوشنبه, 08 آذر 1400
شناسه خبر:5771

مادر! عروسی من مثل عروسی حضرت قاسم(ع) می‌شود

  • انداز قلم

مادر شهید «عباس اسماعیلی» می‌گوید: «پیشانی پسرم را بوسیدم و گفتم: نمی‌خواهی داماد شوی؟ عباس گفت: مادر عروسی من مثل عروسی حضرت قاسم(ع) می‌شود.»
مادری که آرزوی دامادی پسرش را داشت!

خاطرات دفاع مقدس

شهید عباس اسماعیلی، یادگار «محمدولی» و «کبری سادات» یکم تیرماه سال 1340 در شهرستان تهران به دنیا آمد. او تا پایان دوره متوسطه درس خواند و دیپلم گرفت و در کمک فنرسازی کار می‌کرد و سپس به عنوان یکی از نیروهای جان بر کف ارتش مقتدر جمهوری اسلامی ایران در جبهه حضور یافت. این شهید گرانقدر در بیست و دوم شهریورماه سال 1360 در اشنویه توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت گلوله به سینه به شهادت رسید. مزار وی در بهشت زهرای زادگاهش واقع است.

روایتی از مادر شهید

عباس به خانه آمده بود. بعد از 8 ماه، گرمای آرام بخش دست پدر و مادر را دوباره در دستهای خود حس می‌کرد. نمازش را که خواند، بر سر سفره نشست و غذا خورد. مادر سفره را که جمع کرد رو به پسر بیست ساله‌اش کرد و گفت: به خانهِ همسایه می‌رود.

چند ساعت بعد، مادر به خانه برگشت. عباس گوشه‌ای نشسته بود و رساله می‌خواند. مادر جلو آمد و پیشانی پسر را بوسید. عباس که نگاهش کرد چشمانش پر از آرزو و حسرت بود. مادر گفت: «خانه همسایه مجلس عروسی است، ماندم تا خنچه را بچینند و من هم یاد بگیرم که چه طور برای پسرم خنچه بچینم».

عباس که صورتش سرخ شده بود، پرسید: «خیلی آرزو داری عروسی‌ام را ببینی؟» مادر سرش را تکان داد. عباس گفت: «مادر عروسی من مثل عروسی حضرت قاسم می شود؟» مادر از شنیدن حرف پسر یکه خورد و رنگش پرید. اما چیزی به روی خود نیاورد.

عباس به فکر فرو رفت. از اینکه نمی‌توانست به آرزوی قلبی پدر و مادرش جامه عمل بپوشاند از روی آنان خجالت می‌کشید. همیشه به آنها می‌گفت: «خدا به من توفیق دهد تا محبت‌های شما را جبران کنم، شما با من خیلی مهربان بودید» و این آخرین بار بود که به مرخصی می آمد. بعد از آن دیگر پدر و مادرش را ندید.

 

 

منبع:

1. کتاب حیات جاوید(1)

2. نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

راهی که به عشق شهادت ختم می‌شد

راهی که به عشق شهادت ختم می‌شد

همسر شهید "حسن قمی" می‌گوید: «او با پایی مجروح به خانه برگشت. نمی‌دانستم آخرین باری است که او را میبینم. با همان پای زخمی دوباره عازم جبهه شد. در آن زمان پسر شهیدمان «وحید قمی» در جبهه بود. همسرم او را به خانه فرستاد.»
روایتی از عاشقانه‌های یک شهید

روایتی از عاشقانه‌های یک شهید

مادر شهید "سعید ظهوری‌فر" روایت می‌کند: «سعید همیشه و در همه حال برایم از شهادت می‌گفت و مرا به صبر و مقاومت دعوت می‌کرد.»

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.

مجموعه فیلم

شهید محمدعلی حسین زاده مالکی در سال 1333 در اهواز متولد شد. دوران تحصیلات خود را در دبیرستان شاهپور گذراند. کلوپ مذهبی...

Category: دفاع مقدس

هویزه راه بقا را جسته است...عقل می گوید: کاش جنگ برپا نمی شد و عشق می پرسد مگر نه اینکه خداوند باب جهاد را تنها به روی...

Category: دفاع مقدس

حسین نادری بیست و پنجم فروردین 1347 در سیرجان متولد شد. شهید نادری در سن 18 سالگی به سمت فرمانده گردان 416 عاشورا لشکر...

Category: دفاع مقدس