دوشنبه, 08 آذر 1400
شناسه خبر:5770

خداکریم طاقت ماندن در این دنیا را نداشت

  • انداز قلم

همسر شهید "خداکریم اسدی" می‌گوید: «سه ماه از آغاز زندگی مشترکشان می‌گذشت و سه ماه از زمانی که به انتظارش نشسته بود. روزها، دیگر طاقت نداشت در خانه بماند. خسته بود از بس که مثل مرغکان گرفتار قفس، گوشه و کنار خانه را برای پیدا کردن نشانه‌ای از او گشته و دست آخر ناامید در گوشه‌ای کز کرده بود.»

خاطرات دفاع مقدس

شهید خداکریم اسدی متولد سال 1343 در شهر مغان مشکین شهر بود که در سنین جوانی در سپاه پاسداران اردبیل به خدمت مشغول بود. در طول عمر بیست ساله‌اش، سه سال به صورت مداوم و هر شش ماه یکبار به جبهه ها می شتافت و علیه دشمنان کشور می جنگید.

تا اینکه در آخرین مأموریتش به عنوان فرمانده گروهان عملیاتی لشكر 31 عاشورا گردان حضرت قاسم در عملیات بدر شرکت کرد و در جزیره مجنون بر اثر اصابت ترکش به سینه‌اش به شهادت رسید. خدا کریم اسدی متأهل بود. در بیست سالگی ازدواج کرد و در همان بیست سالگی هم به شهادت رسید.

روایتی به نقل از همسر شهید:

سخن دل، با قلم نمی‌توان گفت

سه ماه از آغاز زندگی مشترکشان می‌گذشت و سه ماه از زمانی که به انتظارش نشسته بود. روزها، دیگر طاقت نداشت در خانه بماند. خسته بود از بس که مثل مرغکان گرفتار قفس، گوشه و کنار خانه را برای پیدا کردن نشانه‌ای از او گشته و دست آخر ناامید در گوشه‌ای کز کرده بود.

جای جای خانه، نبود او را فریاد می‌زد. حتی آینه هم که روزی هر دوی آنها در کنار هم بر سر سفره عقد دیده بود، مهر سکوت بر لب داشت. فقط تصویر انتظار زن را منعکس می‌کرد.

اما بالاخره یک روز صدای پای آشنایی در دهلیزخانه شنیده شد. مرد مثل بوته گلی، روبرویش روئید. غبار آلوده از راه رسیده و خانه را پر از ترانه صدای خود کرده بود. مرد که به نماز ایستاد، زن از پشت سر نجوای او را با خدایش شنید. مرد این طور، با خدای خود می‌گفت: «خداوندا، تو خود می‌دانی که آرزویم این است که وقتی به میدان نبرد می‌روم راه رضای خود و دین اسلام شهید کنی».

زن جوان سخنان مردش را شنید، همان موقع مرغ دلش، در اندوهی غریبانه آواز شاد خود را نیمه تمام گذاشت.

سه ماه بعد...

باز انتظار برای آمدن مردی که خانه گامهای استوار و مهربان او را در خود کم داشت، اما عاقبت رسید. زندگی مشترک مرد و زن فقط ۶ ماه طول کشید، و این فرصت بسیار کوتاهی برای هر دوی آنها بود. مرد بیشتر وقتها در خانه نبود. دوبار به مرخصی آمد و این دو بار هم فقط حرف جبهه و جنگ بر زبانش میگشت.

حالا سال‌ها گذشته است. زن در اوقات تنهایی، برای برادر زادهِ مرد، این طور از او می‌گوید:

«من همیشه دلتنگ بودم. خانه، به انتظار قدم‌های مهربان او بود. او آمد اما به ناچار هر آمدنی، رفتنی را به دنبال خود دارد. قبل از عزیمتش خانهِ پدرم دعوت بودیم. خبر آوردند که پسر همسایه‌مان شهید شده است. او را دیدم که سر به آسمان بلند کرد و گفت:

- خداوندا! مرا هم مثل او به شهادت برسان.

همانجا حرفها و سفارشهایش را به زبان آورد و چند روز بعد باز به جبهه رفت. عمویت، مرد جنگ و ایمان و مبارزه بود. حالا مثل ستارهای سالهاست که بر انسان زندگی ام درخشش دارد.

 

 

منبع:

1. حیات جاوید(1)

2. نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

راهی که به عشق شهادت ختم می‌شد

راهی که به عشق شهادت ختم می‌شد

همسر شهید "حسن قمی" می‌گوید: «او با پایی مجروح به خانه برگشت. نمی‌دانستم آخرین باری است که او را میبینم. با همان پای زخمی دوباره عازم جبهه شد. در آن زمان پسر شهیدمان «وحید قمی» در جبهه بود. همسرم او را به خانه فرستاد.»
روایتی از عاشقانه‌های یک شهید

روایتی از عاشقانه‌های یک شهید

مادر شهید "سعید ظهوری‌فر" روایت می‌کند: «سعید همیشه و در همه حال برایم از شهادت می‌گفت و مرا به صبر و مقاومت دعوت می‌کرد.»

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.

مجموعه فیلم

سردار حسن شفیع زاده با ابتکاری که داشت، گفت که باید توپخانه را گسترش دهیم و پیشنهادات خوبی برای خریدتوپخانه از خارج از...

Category: دفاع مقدس

هوانیروز کلید اصلی عملیاتها در دوران دفاع مقدس بود.

Category: دفاع مقدس

سردار شهید علی حاجبی در بهار سال 1341 در روستاي رودخانه، چشم به جهان گشود. او چند سال مسئولیت مخابرات لشکر 41 ثارالله...

Category: دفاع مقدس