دوشنبه, 08 آذر 1400
شناسه خبر:5769

ناصر در جبهه امدادگر بود

  • انداز قلم

مادر شهید «ناصر ابوالقاسمی» می‌گوید: «او امدادگر بود. مجروح‌ها و زخمی‌های خط مقدم را به خاطر آورد. اوایل احساس ناتوانی می‌کرد. دیدن زخمی‌های جنگ که روی برانکارد نمی‌خوابیدند و می‌گفتند؛ شاید همرزمشان نیاز داشته باشد.»

خاطرات دفاع مقدس

شهید ناصر ابوالقاسمی، یادگار «حسن» و «فاطمه» هجدهم شهریورماه سال 1344 در شهرستان ری دیده به جهان گشود. ایشان تا پایان دوره ابتدایی درس خواند و در کارخانه یخچال‌سازی مشغول کار شد و سپس به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت. این شهید گرانقدر در بیست و نهم آبان ماه سال 1362 در پنجوین عراق به شهادت رسید.

پیکر وی در روستای قاسم آباد تابعه زادگاهش به خاک سپرده شد.

روایتی از خانواده شهید

تازه دو ماه از هجده سالگی‌اش می‌گذشت و با این وجود جزو نیروهای ثابت جبهه به شمار می‌رفت. ناصر باید تا چند روز دیگر برای عملیات والفجر 4 اعزام می‌شد. کاغذ و قلم را برداشت. شاید بعد از این دیگر زمانی برای نوشتن وصیت‌نامه پیدا نشود. نباید زمان را از دست داد: «این بار که مسئولیتی بر دوش ما قرار داده شده...»

احساس می‌کرد تا حالا خوب از پس آن برآمده و فقط می‌ماند این آزمایش آخر و اعزام آخر: «این بار مسئولیتی بر دوش ما قرار داده شده. بحث جنگ است و این جنگی است که بوسیلهِ ابرقدرتها به ما تحمیل شده و این وظیفه فرد فرد ماست که اسلحه بر دوش بگیریم و به جبهه رفته و نبرد کنیم.»

او امدادگر بود. مجروح‌ها و زخمی‌های خط مقدم را به خاطر آورد. اوایل احساس ناتوانی می‌کرد. دیدن زخمی‌های جنگ که روی برانکارد نمی‌خوابیدند و می‌گفتند؛ شاید همرزمشان نیاز داشته باشد، دارو نمی‌گرفتند که مبادا مجروح بد حال‌تری به آن دارو احتیاج پیدا کند، حس خوبی را در دلش بیدار می‌کرد: «من به جبهه می‌روم و جان و قطره قطره خون خود را در راه اسلام و آرمانم میدهم تا شاید با این قطره خون ناقابل خود یک قدم مثبت در راه هدف و آرمانم برداشته باشم.»

نوشت و بعد از وداع با خانواده به منطقه برگشت. او قدم‌های زیادی در راه آرمانش برداشته بود. تا آن زمان که هجده سال بیشتر نداشت، سابقهِ زیادی شرکت در فعالیت‌های خیریه و برنامه‌های مذهبی داشت. اما قدم آخر را باید بر میداشت تا قدم‌های دیگر به ثمر برسند. قدم آخر در عملیات والفجر 4 زمانی که مشغول امداد رسانی به رزمنده‌های مجروح بود، برداشته شد و او به آسمان‌ها پر کشید.

دیگر هیچ اثری از ناصر دیده نشد. جسم او مفقود شد و پیکرش به میهن بازنگشت.

 

 

منبع:

1. کتاب حیات جاوید(1)

2. نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

راهی که به عشق شهادت ختم می‌شد

راهی که به عشق شهادت ختم می‌شد

همسر شهید "حسن قمی" می‌گوید: «او با پایی مجروح به خانه برگشت. نمی‌دانستم آخرین باری است که او را میبینم. با همان پای زخمی دوباره عازم جبهه شد. در آن زمان پسر شهیدمان «وحید قمی» در جبهه بود. همسرم او را به خانه فرستاد.»
روایتی از عاشقانه‌های یک شهید

روایتی از عاشقانه‌های یک شهید

مادر شهید "سعید ظهوری‌فر" روایت می‌کند: «سعید همیشه و در همه حال برایم از شهادت می‌گفت و مرا به صبر و مقاومت دعوت می‌کرد.»

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.

مجموعه فیلم

Category: دفاع مقدس

به دستور محسن رضایی، علی هاشمی به فرماندهی قرارگاه به کلی سری نصرت انتخاب شد. آنجا فرماندهی می خواست که هم بینش...

Category: دفاع مقدس

نوزدهم فروردین ماه سالروز شهادت سردار رشید اسلام محمدحسن قاسمی طوسی بوده که از وی به عنوان علمدار لشگر پیروز 25 کربلا...

Category: دفاع مقدس