دوشنبه, 08 آذر 1400
شناسه خبر:5350

فرمانده شهیدی که ماسکش را به یک سرباز داد

  • انداز قلم
رزمندگان شهید

فرمانده شهيد «حسين املاكی خرشتمی» فرزند رحمت الله، 20 اردیبهشت 1340 در «كولاك محله»، از توابع شهرستان لنگرود استان گيلان به دنيا آمد.

تولدش با ايام عاشورای حسينی مصادف بود پس نامش را «حسين» نهادند.

چهارمين فرزند خانواده بود، در كودكی جهت فراگيری قرآن كريم به مكتب خانه رفت و خواندن قرآن را فراگرفت .

تحصيلات ابتدایی را در دبستان مصباح كومله به اتمام رساند. در همان كودكی فردی پر تلاش و كوشا بود و تحصيلات دوره راهنمايی را در مدرسه دكتر معين آغاز كرد، كنار تحصيل در امور كشاورزی به خانواده كمک می‌كرد.

دوران متوسطه را در دبيرستان خدمات بهداشت لنگرود مشغول به تحصيل شد. در سال های پایانی دبيرستان با اهداف انقلابی امام آشنا شد و مبارزات مخفی با رژيم پهلوي را آغاز كرد.

در اوايل نهضت، فعّالانه در تظاهرات و راهپيمايي‌ها شركت می‌کرد. بعد از پيروزی انقلاب در مبارزه با ضد انقلاب و اشرار داخلی فعاليّت چشمگيری داشت. بعد از اخذ ديپلم 1359/6/20 به عضويت رسمی سپاه پاسداران انقلاب لنگرود درآمد. مدتی مسئول تربيت بدنی سپاه لنگرود بود.

چند روز پس از آغاز جنگ تحميلی در شهريور 1359 به همراه اولين نيروهای اعزامی استان گيلان به سوی جبهه شتافت و در سرحدات مرزی قصر شيرين و سرپل ذهاب مستقر شد.

در امور مذهبی وانجام فرائض بسيار مخلص بود و هر شب بعد از نماز مغرب وعشا مراسم دعا برگزار می‌كردند و ايشان نيز مرتّب شركت می‌كرد.

شهید املاكی عمليّات والفجر 9 را در منطقه سليمانيّه طرح ريزی كرد. پس از مدّت كوتاهی عمليّات كربلاي 2 را در منطقه عمومی حاج عمران طرح ريزی و اجرا كرد.

پس از انجام عمليّات كربلای 2 و 4، در عمليّات كربلای 5 شركت داشت و با حفظ سِمَت فرماندهی، محور عمليّاتی را در جزيره باورين به عهده داشت و در اين عمليّات از ناحيه فک به شدّت مجروح و برای درمان در بيمارستان توتونكاران رشت بستری شد، اما با اصرار فراوان از بيمارستان ترخيص و با همان حال به سوی منطقه جنگی رهسپار گرديد.

با شكستن مقاومت نيروهای بعث عراقی، 16 فروردين ماه 1367 دشمن برای پيشگيری از تداوم عمليّات، با انواع سلاح شيميايی منطقه را مورد حمله قرار داد كه بر اثر آن تعدادی از رزمندگان به شهادت رسيدند.

در اين هنگام، شهید املاکی متوجه رزمنده‌ای شد كه ماسک ضدّ شيميايی نداشت و به سرعت ماسک خود را به او داد، امّا خود به همراه ديگر يارانش،همچون محمّد اصغري خواه، دكتر محمّد جيبي پور و سيّد عباس موسوي پس از حدود 75 ماه حضور در جبهه در 9 فروردین ماه 1367 به شهادت رسيد.

پيكر پاک و مطهرش پس از انتقال به زادگاهش در گلزار شهدا آرام گرفت.

«روحش شاد و راهش پر رهرو باد»

 

 

منبع: نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد