شنبه, 01 مهر 1402
شناسه خبر:767

جنگ عراق عليه ايران از نگاه مطبوعات جهان (10)

  • انداز قلم

 فكر يك نوع اخاذي جديد و ترسناك توسط يك عضو " سازمان كشورهاي صادركننده نفت، - اوپك - " در برزيل ظهور كرده است :" استفاده از نفت بر اي به دست آوردن تكنولوژي اتمي."

اسناد متنی

منابع ديپلماتيك در برزيل مي‌گويند كه عراق در نظر دارد از موقعيت خود به عنوان بزرگترين تامين كننده نفت برزيل براي عقد يك پيمان وسيع و بلندمدت اتمي استفاده كند كه در نهايت مي‌تواند عراقي‌ها را از " سوخت اتمي" و " دانش" فني راكتورهاي هسته‌اي كه برزيل از آلمان غربي دريافت مي‌كند، بهره‌مند نمايد. آرژانتين و هندوستان ديگر قدرت‌هايي هستند كه عراق مي‌تواند آنها را براي كسب دانش اتمي تحت فشار قرار دهد، اما اين دو كشور به اندازه برزيل به نفت عراق وابسته نيستند.

 برزيل هشتاد درصد از يك ميليون بشكه نفت مورد نياز خود را وارد مي كند كه ‌40 % از اين مقدار را از عراق تهيه مي‌كند دو كشور در ماه سپتامبر پروتكلي را به امضا رساندند كه فقط مربوط به فروش تكنولوژي برزيلي در زمينه استخراج اورانيوم و آموزش تكنسين‌هاي عراقي است، اما اين اولين گام در اجراي برنامه‌اي است كه بغداد در سر دارد. برزيلي‌ها براي

اجتناب از ناخشنودي جهاني و همچنين كم كردن بار فشار عراقي‌ها درصدد تغيير منابع واردات نفت خود هستند و براي اين منظور به سوي ونزوئلا و مكزيك روي خواهند آورد.

 عراق و ديگر كشورهاي ستيزه‌جو توسط آمريكا، كانادا، شوروي و اروپا از داشتن تكنولوژي اتمي منع شده‌اند.

 

 

منبع :باغ موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد