شنبه, 01 مهر 1402
شناسه خبر:764

جنگ عراق عليه ايران از نگاه مطبوعات جهان (7)

  • انداز قلم

 يك تهديد ديگر عليه " ثبات" منطقه نفت خيز خليج فارس كه قبلا با بروز انقلاب در ايران به لرزه درآمده بود در حال ظهور است. اعراب مطلع در بيروت مي‌گويند كه عراق، كشوري با تفكر سوسياليستي در انتهاي شمالي خليج [فارس]، در نظر دارد يك " تهاجم قريب الوقوع" عليه سه جزيره تحت كنترل ايران ترتيب دهد.

اسناد متنی

اين سه جزيره در نزديكي تنگه استراتژيك هرمز، كه حدود نيمي از واردات نفت غرب از آن عبور مي‌كند، واقع گرديده‌اند . . . اين سه جزيره به نام‌هاي ابوموسي و تنب كوچك و بزرگ، به صورت سنتي مورد ادعاي " امارات متحده عربي" بوده‌اند اما در سال ‌1971 توسط ايران اشغال شدند.[1 ]

در آن زمان شاه ايران اين سه جزيره را به لحاظ استراتژيكي حياتي مي‌پنداشت و ظاهرا دولت انقلابي ايران و عراقي‌ها نيز همين عقيده را دارند.

 
هنگامي كه در چهاردهم سپتامبر گزارش‌هاي مربوط به " طرح عراق" براي بازپس گيري اين جزاير با انگيزه عرب گرايي در بيروت منتشر شد، ياسر عرفات رهبر سازمان آزاديبخش فلسطين كه يكي از طرفداران عمده عرب گرايي است، به پايتخت عراق شتافت تا عراقي‌ها را منصرف نمايد. نتايج سفر او هنوز مشخص نيست اما تحليلگران در حال بررسي پيامدهاي احتمالي هرگونه رويارويي بين ايران و عراق در آينده هستند.

به نظر مي‌رسد كه در نبرد دريايي، ايران برنده حتمي است.

 منبع:

1. سرويس فرهنگ و حماسه خبرگزاري ايسنا

2. باغ موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد