شنبه, 01 مهر 1402
شناسه خبر:762

جنگ عراق عليه ايران از نگاه مطبوعات جهان (6)

  • انداز قلم

 اجلاس رهبران اتحاديه عرب امروز در تونس با پيشنهاد عراق مبني بر" احياي به كارگيري نفت به عنوان سلاح عليه كشورهاي غربي حامي اسراييل" گشايش يافت.

اسناد متنی

در نطق افتتاحيه و در برابر ‌20 هيات نمايندگي عربي، صدام حسين برپايي يك كنفرانس اقتصادي را خواستار شد كه راه‌هاي همكاري براي پيشبرد منافع استراتژيك جهان عرب را مورد بحث قرار دهد. او گفت:" ما در صحنه‌ بين‌المللي داراي سلاح موثري هستيم كه همانا منابع اقتصادي سرشار ما و در راس آن دارايي‌هاي نفتي است."

برخي از ديپلمات‌هاي عرب پيشنهادهاي وي را به عنوان مبارزه‌اي با عربستان سعودي و ديگر كشورهاي ميانه‌روي خليج[ فارس] كه مجازات غرب به وسيله قطع صدور نفت را رد كرده‌اند، به شمار مي‌آورند.

ديپلمات‌ها مي‌گويند كه آنها ترديد دارند پيشنهاد عراق مورد حمايت قرار گيرد.

اين نشست با دومين سالگرد مذاكره انورسادات با پارلمان اسراييل مصادف شده است.

رييس جمهوري عراق از " منزلت" اتحاد عربي در مواجهه با [سياست] تسليم و خيانت مصر كه بهار گذشته عضويتش در اتحاديه عرب به دليل صلح با اسراييل به حال تعليق درآمد، سخن گفت.

 ********

پاورقي:

پيشگام شدن انورسادات رييس‌جمهور مصر و ديدار وي با مناخيم بگين نخست وزير اسراييل با حضور كارتر رييس جمهور آمريكا باعث شد كه جهان عرب عكس‌العمل نشان داده، مصر در جهان عرب منزوي شد و از اتحاديه عرب كه مقر آن تا آن روز در قاهره بود، اخراج گرديد. به عبارت ديگر پس از ديدار سادات و بگين، مصر كه تا آن روز رهبري جهان

عرب را به عهده داشت منزوي شد و كشورهايي چون عربستان و عراق درصدد جايگزين شدن جاي مصر بودند.


منبع:

1. سرويس فرهنگ و حماسه خبرگزاري ايسنا

2. باغ موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد