دوشنبه, 08 آذر 1400
شناسه خبر:5755

بدنه ارتش با امام(ره) بود و در پيروزي انقلاب به خوبي نقش آفريني كرد

  • انداز قلم
مقالات و تحلیل ها

چكيده:

انقلابي در ايران شكل گرفت كه سرآغاز راهي بود كه راه سعادت بشري را مشخص مي‌كرد. انقلابي كه توانسته بود در عالم تحولي ايجاد كند و قدرت‌هاي بزرگ را به هراس بيندازد كه نكند اين انقلاب فراگير شود و ملت‌هاي ستم‌ديده به فكر انقلابي مشابه افتند. انقلابي كه توانسته بود با تركيب قدرت نظامي و قدرت ايمان، ارتشي نو تأسيس كند كه سرآمد ارتش‌هاي ملل جهان باشد.

ارتشي كه سعي شده بود در تاريكي مطلق باشد و انوار الهي به آن راه پيدا نكند. اما چه بسيار بودند در بدنه همين ارتش كه براي دفاع از ارزش‌هاي اسلامي در اين تاريكي‌ها از روزنه‌ها و كور سوهاي موجود راه را پيدا كرده و نه تنها در اين راه حركت كرده، بلكه مصائب بسياري را متحمل شدند و كارنامه شاياني از خود به يادگار گذاشتند. به زندانها افتادند و به شهادت رسيدند. از كارها منفصل شده و تحت كنترل بودند.

چه بسيار از نيروهاي ارتشي كه در دوران ستم‌شاهي در زندان‌هاي مخوف رژيم پهلوي سال‌هاي جواني را سپري كرده و در كنار مردم شربت شهادت نوشيدند. چه بسيار كساني كه از ماديات، پست و مقام دنيوي گذشتند و ميهن خود را نفروختند. مگر نه اين است كه قرني‌ها، صيادها، بابايي‌ها، ستاري‌ها، فكوري‌ها، آبشناسان‌ها، اقارب‌پرست‌ها و.... در دل اين ارتش فراوان بوده‌اند.

فتنه گران در مقابل ارتش انقلابي

پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و تجاوز رژيم بعثي به كشور اسلامي، نوبت جانفشاني ارتش براي ملت بود؛ ملتي كه جانفشاني كرده بود تا ارتش آزادي خود را بازيابد. تمام ارتش جمع شده. ارتشي كه شالوده آن از ايمان و سلاحش تقوا بود. اما عده‌اي چنين ارتشي را نمي‌خواستند، فشارها آغاز شد. عده‌اي دانسته و يا ندانسته شعارانحلال اين ارتش را سر مي‌دادند. عده‌اي مي‌گفتند ما با كسي جنگ نداريم كه ارتش بخواهيم. تبليغات بر عليه ارتش شروع شد. اما اين دست حمايت ولي‌فقيه زمان بود كه ارتش را نجات داد. اين امام امت بود كه با فرامين داهيانه خود و با نهادن حضرت امام‌خامنه‌اي عزيز به عنوان نماينده خويش جلوي اين نقشه شوم را گرفتند. بله حضرت امام(ره) فرمودند: ارتش كلمه طيبه است. ديگر حجت بر همه تمام شده بود.

پايه و اساس اين نقشه بر اين استوار بود كه پس از اضمحلال ارتش، با تحريك سران سبك سر منطقه اين انقلاب را قبل از الگوگيري ساير ملل مظلوم جهان در نطفه خفه كنند، اما ولايت نقشه‌ها را نقش بر آب كرد.

اين سال‌ها، سال‌هايي است كه به فرموده امام راحل(ره) آيندگان به آن فخر خواهند نمود، سال‌هايي كه پر از نيش‌ها، نوش‌ها، آموزه‌ها و عبرت‌هاي فراوان بود، بارها رزمندگان به زمين خوردند و بارها به دشمن سيلي زده‌اند اما همواره اين ندا را سردادند كه چه كشته شويم و چه بكشيم پيروزيم.

وقتي نهضت انقلاب اسلامي به رهبري حضرت امام(ره) برپا شد با وجود خفقان شديد امنيتي در كشور، بودند كساني كه از همه اميال دنيوي خود دست كشيدند و به ملت پيوستند. درست در زماني كه رژيم منحوس پهلوي نيازمند وفاداري و اداي دين بود، بدنه ارتش كه بر گرفته از خود ملت بود به طور غير منتظره‌اي به رژيم پشت كرده و با شركت در حماسه بزرگ انقلاب اسلامي ايران حماسه‌اي نو پديدآوردند، تا همواره و هميشه در تاريخ ايران ياد و نامشان در كنار مردم پر آوازه بماند.

نيروهاي انقلابي به طور كامل درك كرده بودند كه مشاركت نيروهاي مسلح براي موفقيت انقلاب و رسيدن به اهداف آن حياتي است. اگرچه در پيروزي انقلاب و به ثمر رسيدن آن اقشار مردم و عوامل و عناصر فراواني نقش داشتند كه هر كدام به نوبه خود مهم و تأثير گذار بودند، اما در اين ميان برخي از اين اقشار عوامل و عناصر كليدي و سرنوشت ساز بودند، كه از آن جمله مي‌توان به نقش كليدي و استراتژيك نظاميان از جمله پرسنل شجاع  و بصير و آگاه  نيروي هوايي ارتش اشاره كرد.
از 26دي ماه 1357 تعداد كثيري از پرسنل پايگاه‌هاي شاهرخي (همدان) و وحدتي (دزفول) دست به اعتصاب غذا زدند.

در روز 30 دي ماه سال57 گروهي متشكل از 1000 افسر، همافر و درجه دار پايگاه هوايي بندرعباس راهپيمايي در محوطه پايگاه انجام دادند و با ملت ايران اعلام همبستگي كردند.
همچنين با مطرح شدن بازگشت امام(ره) به ميهن اسلامي، نقشه‌هايي از طرف اجانب براي كودتا در ارتش طرح‌ريزي مي‌شد كه نظاميان انقلابي و آگاه اعلام نمودند زير بار كودتايي كه به نفع حكومتي به غير از جمهوري اسلامي باشد نخواهند رفت و در برابر هر بيگانه‌اي مي‌ايستند.

چهارم بهمن1357 پرسنل نيروي هوايي در تظاهرات شركت كردند و عده‌اي نيز به همراه خانواده‌هايشان به منزل مرحوم آيت الله طالقاني به منظور نشان دادن حمايت خود از امام(ره) رفته، و شعارهايي همچون ما پرسنل هوايي هستيم، ما منتظر خميني هستيم سر دادند.

در همين روز به دنبال بستن فرودگاه مهرآباد بر روي امام خميني(ره)، تعداد چشمگيري از كاركنان نيروي هوايي در يك راهپيمايي در تهران شركت كردند. هم‌زمان كاركنان نيروي هوايي در شيراز و بوشهر نيز دست به تظاهرات زده و شعارهايي حماسي براي پيروزي انقلاب اسلامي سر دادند.
در روز 12 بهمن كه امام(ره) وارد ميهن اسلامي شدند، مراسم استقبال و تشريفات و امنيت و انتقال و جابجايي ايشان را، پرسنل انقلابي و غيور نيروي هوايي بر عهده گرفتند كه به نحو شايسته انجام شد.

پانزدهم بهمن هزاران نفر از پرسنل نيروي هوايي به اجتماعات مردمي در شهرهاي مختلف از جمله اصفهان، بندرعباس، شيراز، بوشهر، تبريز و كرمانشاه پيوستند.

روز ۱۹ بهمن ۱۳۵۷، روز بيعت با ولي امر مسلمين

در اين روز صدها نفر از افسران، همافران و درجه داران به طرفداراي از انقلاب و حمايت از رهبر انقلاب در تظاهرات و راهپيمايي شركت كرده، سپس براي بيعت با امام خميني(ره) به اقامتگاه ايشان در مدرسه علوي رفتند و وفاداري خود را با شعار ما همه سرباز توييم خميني، گوش به فرمان توييم خميني اعلام نموده و در جلوي ايشان رژه رفتند.
خبر و عكس اين بيعت تاريخي پرسنل نيروي هوايي در تمامي رسانه‌ها و محافل داخلي و خارجي انعكاس شديدي داشت. كه در ابتدا با تكذيب مقامات رژيم روبرو شد، اما امام(ره) صحت اين عكس را تأييد كردند. اين بيعت در كمال ناباوري، قدرت و توان هرگونه مقابله با انقلاب را از دشمنان گرفت.

در پي انتشار اين خبر مزدوران رژيم براي ساكت كردن هنرجويان و ديگر كاركنان نيروي هوايي وارد عمل شدند و زد وخورد و تيراندازي بين آنان شروع شد. با انتشار اين خبر مردم براي ياري آنها به دوشان‌تپه ‌روي آورده و وارد پادگان شدند با مزدوران شاهنشاهي به مبارزه پرداختند. هر چه انقلاب مسير خود را طي مي‌كرد، هسته‌هاي مذهبي در درون ارتش مبارزات خود را بيشتر آشكار مي‌كردند.

انعكاس اين حركات و اعتراضات به ساواك وحشت مضاعفي را بر بدنه شكسته رژيم وارد مي‌كرد، زيرا كسي باور نداشت كه حركات ضد طاغوتي حتي در بين نيروهاي گارد كه براي دفاع از تاج و تخت آموزش ديده بودند نمايان شود. اطلاعات كسب شده نشان مي‌داد كه ديگر جاي ماندن نيست بايد از معركه انقلاب گريخت. ارتش به مردم پيوسته بود و با اين پيوستگي شعارها آغاز شد ارتش فداي ملت مردم هم شعار مي‌دادند ملت فداي ارتش.

به اين ترتيب با بصيرت و درايت پرسنل ارتش در بيعت با امام(ره) و همراهي با انقلابيون، در روز 22 بهمن 57 انقلاب اسلامي ايران به رهبري حضرت امام خميني(ره) به ثمر نشست.

 

 

منبع:

1. پايگاه اطلاع رساني ارتش جمهوري اسلامي ايران

2. پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد