دوشنبه, 08 آذر 1400
شناسه خبر:5716

نگاهي به عمليات‌ ظفر6 _ عملیات نامنظم

  • انداز قلم
مقالات و تحلیل ها

رزمندگان تحت امر قرارگاه رمضان، متشكل از معارضين عراقي و سپاه پاسداران، به نيروهاي دشمن يورش مي‌برند و پس از نبردي سنگين ارتفاعات گرده ناصر، گرده مقبره، گرده قالي، گرده سو و ارتفاع ۶۰۶ را متصرف مي‌شوند. در اين مرحله، بيش از ۲۲۰ نفر از نيروهاي عراق كشته و زخمي مي‌شوند و كليه پايگاههاي دشمن در اين محور منهدم مي‌شود.

قواي اسلام، مواضع نيروهاي بعث را در محور چمباصره مورد حمله قرار مي‌دهند و پس از تسلط بر پل مهم باصره، سه پايگاه ديگر دشمن را از جمله پادگان گردان مستقل پيادة مكانيزه از سپاه يكم را به تصرف خود در مي‌آورند و تعداد ۱۰۰ تن از آنها را كشته و ۲۰نفر را به اسارت مي‌گيرند.

در محور شرق سنگاو نيز پايگاهها و مواضع دشمن مورد تهاجم و ضربات سنگين ارتش اسلام قرار مي‌گيرد كه علاوه بر تعداد ۱۰۰ كشته، ۱۵ نفر از دشمن به اسارت در مي‌آيند.

دشمن شكست‌خورده با روشن شدن هوا اقدام به پاتك مي‌كند كه با كمين كوبنده و سنگين رزمندگان اسلام در جادة سنگاو ـ چمچال مواجه و پس از تحمل ۱۵۰ نفر كشته و تعدادي اسير، از مهلكه مي‌گريزد.

ارتش عراق، روز دوّم عمليات با بهره‌گيري از شش گردان نيروهاي پياده و مكانيكي؛ مزدوران محلي، دهها تانك و زره‌پوش و حمايت آتش توپخانه و نيروي هوايي، در حدفاصل چمچال ـ جيبافره اقدام به پاتك سنگين مي‌كند و دست به پيشروي مي‌زند. اين پاتك دشمن با عكس‌العمل بموقع و شايستة رزمندگان اسلام سركوب و دشمن با تحمل شكست سنگين به عقب رانده مي‌شود.

رژيم عراق در جنجال تبليغاتي خود مثل هميشه در بوق مي‌كند كه عمليّات ظفر ۶ از سوي ايران با شكست مواجه شده‌است، امّا اين قبيل ادعاهاي پوشالي عراق، حتي براي طرفداران خودش هم تازگي ندارد، به‌طوري كه رسانه‌هاي خارجيِ طرفدار عراق هم اين ادعا را تكذيب مي‌كنند.

روزنامة تايمز مالي چاپ لندن، پيشروي نيروهاي مسلمان كرد را در شمال عراق به استناد تصاوير ماهوارة اطلاعاتي مورد تأييد قرار مي‌دهد و با اشاره به عمليّات ظفر ۶ مي‌نويسد:

«نيروهاي حزب دمكرات كردستان در پيشروي ماه گذشته خود در منطقة ماووت شكست سختي بر نيروهاي عراق وارد آوردند.»

حمله‌اي‌ غافلگيرانه‌ به‌ پشت‌ خطوط‌ دشمن‌

عمليات‌ ظفر6 در 5 اسفند ماه ‌1366 با هدف‌ آزادسازي‌ بلندي‌هاي‌ منطقه‌ عمومي‌ «سنگاو» در شرق‌ استان‌ «كركوك» كردستان‌ عراق‌ در عمق‌ جبهه‌ شمالي‌ دشمن‌ و در اوج‌ سرما و برف‌ زمستان‌ كوهستان‌ به‌ انجام‌ رسيد. طي‌ اين‌ حمله‌ غافلگيرانه ‌تعدادي‌ از بلندي‌هاي‌ مهم‌ و تأسيسات‌ كاربردي‌ از دست‌ دشمن‌ بيرون‌ آمد كه‌ عبارت‌ بود از:

- بلندي‌هاي‌ «گرده‌ناصر»، «گرده‌مقبره»، «گرده‌سو»، «گرده‌قالي» و بلندي606

- پل‌ مهم‌ شهر «باصره» و چندين‌ روستاي‌ منطقه.

همچنين‌ رزمندگان‌ اسلام‌ بر راه‌هاي‌ ارتباطي‌ و مهم‌ شهرهاي‌ سنگاو- چمچال‌- كركوك‌ وسنگاو- قادركرم‌ - قره‌داغ‌- سليمانيه‌ و همچنين‌ راه‌ فرعي‌ سنگاو دربنديخان‌ مسلط‌ شدند.

علاوه‌ بر آن، پادگان‌ گردان‌ مستقل‌ پياده‌ مكانيزه‌ از سپاه‌ يكم، پادگان‌ محل‌ استقرار گردان‌135 و گردان‌25 خفيه‌ و14 پايگاه‌ دشمن‌ در منطقه‌ منهدم‌ و تعداد570 نفر از قواي‌ بعثي‌ عراق‌ كشته‌ و زخمي‌ شده‌ و يا به‌ اسارت‌ رزمندگان‌ در آمدند.

در پي‌ اين‌ پيروزي‌ها، شماري‌ از تجهيزات‌ ارتش‌ دشمن‌ به‌ اين شرح‌‌ منهدم‌ گرديد: 6دستگاه‌ تانك‌ و نفربر. 2قبضه‌ توپ‌ ضدهوايي. 8قبضه‌ خمپاره‌ انداز82 ميليمتري. چندين‌ قبضه‌ تيربار.ده‌ها انبار مهمات.

عمليات‌ ظفر6 با به‌ غنيمت‌ گرفتن‌2 دستگاه‌ نفربر زرهي‌ ،60 دستگاه‌ انواع‌ بي‌سيم، چندين‌ قبضه‌ خمپاره‌ انداز و شماري‌ سلاح‌ انفرادي‌ ازدشمن‌ به‌ پايان‌ رسيد.

اين‌ عمليات‌ را قرارگاه‌ «رمضان» نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ طراحي‌ و با همكاري‌ معارضان‌ كرد عراق‌ به‌ اجرا گذاشت.

نتايج عمليّات

مناطق و تأسيسات آزاد‌‌شده:

ارتفاعات گرده ناصر، مقبره، گرده‌سو،‌گرده قالي و ارتفاع ۶۰۶٫

پل مهم باصره و چندين روستاي منطقه.

تسلط بر جاده‌هاي اصلي سنگاو ـ چمچال، كركوك ـ سنگاو، قادركرم ـ كركوك، سنگاو ـ قره داغ ـ سليمانيه و همچنين جاده‌هاي فرعي سنگاو ـ دربنديخان.

 

پايگاههاي منهدم‌شدة دشمن:

پادگان گردان مستقل پيادة مكانيزه از سپاه يكم.

پادگان محل استقرار گردان ۱۳۵ خفيفه و مقرگردان ۲۵ خفيفه.

۱۴ پايگاه دشمن در منطقه.

تجهيزات منهدم شدة دشمن:

۶ دستگاه تانك و نفربر.

۲ قبضه توپ ضدهوايي.

۸ قبضه خمپاره‌انداز ۸۲ ميليمتري.

چندين قبضه تيربار.

دهها انبار مهمات.

 

غنايم:

۲ دستگاه نفربر زرهي.

۶۰ دستگاه انواع بي‌سيم.

چندين قبضه خمپاره‌انداز و تعدادي سلاح انفرادي.

تعداد كشته و زخمي دشمن:۵۰۰ نفر.

تعداد اسرا: بيش از ۷۰ نفر.


خلاصه گزارش عمليات :

نام‌ عمليات: ظفر 6 (نامنظم)

زمان‌ اجرا: 5/12/1366

تلفات‌ دشمن‌ (كشته، زخمي‌ و اسير) : 570

مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومي‌ سنگاو در شرق‌ استان‌ كركوك‌ عراق‌ - عمق‌ جبهه‌ شمالي‌ دشمن‌

ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: قرارگاه‌ رمضان‌ نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ و معارضان‌ كرد عراق‌

اهداف‌ عمليات: آزادسازي‌ بلندي‌هاي‌ منطقه‌ سنگاو و انهدام‌ توان‌ رزمي‌ دشمن

 

 

منبع:

1. سايت فاتحان

2. پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد