دوشنبه, 08 آذر 1400
شناسه خبر:5607

ساخت تسليحات كشتارجمعي توسط عراق _ بمب اتمي فقرا

  • انداز قلم

يكي از شيوه هاي رده بندي تسليحات نظامي، ملاحظه آثار مخرب و زيانبار ناشي از استفاده از تسليحات نظامي بر انسان و محيط  پيراموني او مي باشد و به دليل همين خصوصيت، به بعضي از جنگ افزارهاي خاص،  تسليحات كشتار جمعي گفته مي شود، از اين باب كه خسارت سنگيني بر طرف ديگر وارد مي نمايد و انسانهاي زيادي را ازبين برده، يا دچار مجروحيت شديد مي نمايد.

مقالات و تحلیل ها

از طرف ديگر دانش و تجهيزات توليد و نگهداري بعضي از تسليحات كشتار جمعي، پيچيده و بسيار پرهزينه مي باشد. براي مثال همه مي دانند چرخه توليد سوخت هسته اي، تا چه اندازه پيچيده و نياز به دانش ، مهارت و تجهيزات و هزينه بالايي دارد و به طبع، دستيابي به دانش ، تجهيزات و مهارت توليد بمب اتم بسيار هزينه بر و پيچيده مي باشد و كشورهاي كمي از دانش و توان مالي توليد جنگ افزارهاي اتمي بهره مند هستند و به ندرت آن را در اختيار ديگران قرار مي دهند.

اما تسليحات شيميايي  و ميكربي، كه آنها نيز در رده تسليحات كشتار جمعي قرار مي گيرند،  در مقايسه با بمب اتم،  نياز به دانش و هزينه توليد چنداني ندارند و حتي با در اختيار داشتن مواد اوليه، مي توان آنرا توليد و استفاده نمود و به همين دليل اين گونه تسليحات براحتي در اختيار كشورهايي با بنيه مالي ضعيف و حتي گروه هاي تروريستي كوچك قرار مي گيرد و در عمليات هاي نظامي استفاده مي شود.

در اين ميان، سلاح هاي حاوي گاز خردل ، تابون و سارين كه سلاح شيميايي محسوب مي شوند، به بمب اتمي فقرا معروف شده اند. سلاح هايي كه قدرت آسيب رساني و تاثير گذاري وسيعي دارند و نتايج حاصل از استفاده آن حتي قابل مقايسه با بمب اتمي نيز مي باشد.

با توجه به توانايي و تاثيرگذاري تسليحات شيميايي در نبردهاي نظامي، رژيم بعثي عراق كه  قبل از جنگ عليه ايران به دنبال دستيابي به تسليحات كشتار جمعي، از جمله بمب اتم بود، در پي نابودي تاسيسات اتمي اوسيراك (تموز1)  در 17 خرداد 1360 توسط اسرائيل ، بطور جدي تهيه مواد اوليه و دستيابي به دانش توليد تسليحات شيميايي را در دستور كار قرار مي دهد و با كمك شبكه اي پيچيده از دلالان تسليحات نظامي، اقدام به تهيه مواد اوليه ساخت بمب هاي شيميايي مي نمايد و در نهايت نيز موفق به ايجاد كارخانه ساخت تسليحات شيميايي در نزديكي شهر سامرا مي شود.

در جنگ عراق عليه ايران، نظاميان بعثي از تسليحات شيميايي به دفعات و در سطح وسيعي بر عليه نظاميان ايران استفاده مي نمايند و در سايه سكوت مجامع بين المللي كار را به جايي مي رسانند كه حتي تسليحات شيميايي را عليه شهروندان و غيرنظاميان عراقي و ايراني در شهرهاي حلبچه و سردشت بكار مي گيرند و هزاران نفر مردم بي گناه را كشته و مجروح مي نمايند. به دنبال اين حوادث، اخباري در رسانه هاي غربي منتشر گرديد، كه حاكي از اطلاع و چشم پوشي آگاهانه دولتمردان و سياستمداران غربي از اقدامات دولت عراق در دستيابي به مواد اوليه و دانش ساخت تسليحات شيميايي مي باشد.

نكته جالب در گزارش هاي منتشره اين است كه دولتمردان غربي با وجود آگاهي از استفاده عراق از تسليحات شيميايي در جنگ، كه از طريق گزارش هاي منتشره توسط كارشناسان اعزامي توسط سازمان ملل حاصل شده بود (صرفنظر از گزارشات محرمانه سازمانهاي جاسوسي غربي در خصوص تجهيز و دستيابي عراق به سلاح هاي شيميايي و استفاده نظاميان عراقي از جنگ افزارهاي شيميايي بر عليه رزمندگان ايراني) ، نسبت به صادرات مواد شيميايي و تجهيزات با كاربرد دوگانه به عراق، تعمدا سهل انگاري نموده و ظاهر سازي بوجود آمده توسط دلالان و بازرگانان غربي را مبني بر اينكه  از مواد شيميايي و تجهيزات صادره به كشورعراق، در ساخت حشره كش ها و سموم دفع آفات نباتي، بالاخص آفات درخت خرما و محصول آن استفاده خواهد شد،  براحتي پذيرا مي شوند.

به منظور يادآوري نقشي كه  دولتمردان، سياستمداران و بازرگانان غربي در ارتكاب جنايات جنگي عليه بشريت توسط مسئولان و نظاميان رژيم بعث عراق داشتند، تارنماي دفاع مقدس تعدادي از گزارشهاي منتشره در رسانه هاي غربي در خصوص نحوه دستيابي عراق به مواد شيميايي قابل استفاده در سلاح هاي شيميايي و تجهيزات ساخت تسليحات كشتار جمعي را منتشر مي نمايد.

گزارش هاي منتشره در رسانه هاي غربي در خصوص نحوه دستيابي حكومت بعث عراق به مواد اوليه و تجهيزات ساخت تسليحات كشتارجمعي بالاخص بمب اتمي فقرا !!! به شرح زير مي باشد:

1. به گزارش خبرگزاري فرانسه، يك شركت هلندي توليد فرآورده‌هاي شيميايي به‌نام مل شيمي به‌دليل صدور غيرقانوني فرآورده‌هاي شيميايي به عراق، در دادگاه شهر رتردام به پرداخت 100 هزار فلورن جريمه محكوم شد. فرآورده‌هاي شيميايي اين شركت در توليد گازهاي عصبي و سمي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. شركت مل شيمي براي توجيه اقدام خود، اعلام كرد كه وزارت صنايع عراق با ارسال نامه‌اي به اين شركت اظهار كرده بود كه اين فرآورده‌ها براي ساخت حشره‌كش به‌كار گرفته خواهند شد. در ماه مارس گذشته سرويس كنترل اقتصادي هلند تشكيلات اين شركت را توقيف كرده و مقامات قضايي اين كشور تصميم گرفتند مل شيمي را به‌دنبال تحقيقات بعدي، تحت پي‌گرد قانوني قرار دهند.(1)

2. تلويزيون هلند گزارش داد كه شركت بلژيكي (فيليپس پتروليوم) در سال 1983 حدود 500 تن گاز تي. او. دي گليكول(تي.دي.جي.) ـ كه اساس تركيب گاز خردل است ـ به عراق فروخته و اين كشور نيز برخلاف قوانين بين‌المللي از آن در جنگ با ايران استفاده كرده‌است. تلويزيون هلند افزود: «شركت هلندي حمل و نقل در سال 1984(1363) كه مجروحين شيميايي ايران را براي معالجه به اروپا و از جمله هلند انتقال داده بود، متوجه شد كه عراق از گازهاي تي.دي.جي. براي ساخت گاز خردل استفاده كرده و آن را عليه سربازان ايراني در جنگ به‌كار برده است.» (2)

3. روزنامه ديلي‌تلگراف چاپ آمستردام نوشت: «يك هواپيماي باربري خطوط هوايي عراق تقريباً هفته‌اي يك بار به هلند پرواز مي‌كند و در فرودگاه شي‌فول در آمستردام محموله‌هايي از بشكه‌هاي آبي حاوي مواد شيميايي را بارگيري مي‌كند.»

از سوي ديگر، به گزارش آسوشيتدپرس از آمستردام، نيكوليسمن يك كارمند خطوط هوايي سلطنتي هلند ك.ال.ام گفت كه وي در صدد كسب اطلاعاتي درباره گزارش‌هاي مربوط به دخالت اين شركت هوايي در ارسال محموله‌هاي مواد شيميايي به عراق است. وي افزود: «اداره حمل و نقل و بار شركت هوايي ك.ال.ام از وي خواسته است تحقيقات بيشتري درباره ارسال محموله‌ها به عراق و برخي نكات و اوضاع غيرعادي در رابطه با عراقي‌ها، به عمل آورد.»(3)

4. راديو بي.بي.سي با بيان اين موضوع كه گفته مي‏شود شوروي گازهاي شيميايي را در اختيار عراق گذاشته است، سخنان يك كارشناس سلاح‏هاي شيميايي را - كه تلاش مي‌كرد نقش كشورهاي غربي در تجهيز عراق به سلاح‏هاي شيميايي را كم‌رنگ جلوه دهد - پخش كرد. اين كارشناس كه جولي‏اند رابينسون معرفي شد، ‏گفت: «اين سلاح‏ها في‏الواقع ساخت داخل عراق بوده. عراقي‏ها خودشان اينها را بر اساس اطلاعات تكنولوژيكي و اجزاي وارداتي، فراهم كرده بودند. حالا اين سؤال مطرح است كه تأمين‌كننده اين مواد و اجزا، كدام كشورها بوده‏اند؟

هنوز اطلاعات در اين زمينه تكميل نشده است، اما يكي از عوامل اصلي اين معامله، شركت‏هاي خصوصي غربي هستند، كه سفارشي براي فلان مقدار از فلان ماده شيميايي دريافت مي‏كنند و بدون تأمل در اين‏گونه سفارشات، مواد درخواستي را براي مقام وزارتي امور دفع آفات عراق مي‏فرستند. اين يك شيوه از توليد و بسط اين نوع سلاح‏ها است كه كنترل آن بي‏نهايت دشوار است و قراردادها هم به هيچ‏وجه نمي‏تواند آن را مشمول ممنوعيت بكند، چون درست همين مواد شيميايي، موادي است كه واقعاً مي‏توان از آنها براي مقاصد سودمند در دفع آفات استفاده كرد.»(4)

5.  خبرگزاري جمهوري اسلامي از كمك اين كشور ( انگلستان ) به عراق براي ساخت مواد شيميايي خبر داد: ‌«انگلستان يك اعتبار جديد 32 ميليون دلاري در اختيار رژيم عراق قرار داد تا آن را جهت تهيه و خريد وسايل (مواد) شيميايي سموم نباتي و دارويي از كارخانجات انگليسي، هزينه كند. اعتبار تازه انگليس به عراق درست در زمان بمباران شيميايي مردم سردشت به وسيله عراق به امضا رسيده است. قرارداد تأمين اعتبار مذكور ماه گذشتة مسيحي، ميان بانك ميدلند انگلستان و بانك رافدين عراق منعقد شده است و بازپرداخت آن از سوي اداره دولتي تضمين اعتبارات صادرات انگليس تضمين شده است.

متن قرارداد صراحت دارد كه اين اعتبار، دقيقاً به مصرف خريد وسايل شيميايي، حشره‏كش و همچنين چند قلم وسايل به اصطلاح دارويي و توان‌بخشي از شركت‏هاي انگليسي خواهد رسيد. اعتبار خريد مواد شيميايي و سموم نباتي در حالي از سوي انگلستان به عراق واگذار مي‏شود كه، در پنجم آبان گذشته تلويزيون بي.بي.سي به‏گونة بي‏سابقه‏اي با نمايش يك فيلم مستند نود دقيقه‏اي به صراحت اذعان كرد كه اين‏گونه مواد اوليه، در كارخانه‏اي در شهر سامرا عراق به بمب‏ها و سلاح‏هاي شيميايي تبديل مي‏شود.»(5)

6. چارلز ردمن ‌ سخنگوي وزارت‌ خارجه‌ امريكا نيز اعلام‌ كرد: «دولت‌ امريكا به‌ منظور جلوگيري از دست‌يابي جناح‌هاي درگير در جنگ‌ ايران‌ و عراق‌ به‌ تركيبات‌ شيميايي براي توليد گاز عصبي، كنترل‌ خود را بر صادرات‌ 12 نوع‌ مواد شيميايي كه‌ مي‌تواند در توليد سلاحهاي شيميايي به‌ كار رود شدت‌ بخشيده‌ است.‌ مقررات‌ ايجاب‌ مي‌كند تا صادركنندگان‌ پنج‌ نوع‌ مواد شيميايي مخصوص‌، قبل‌ از ارسال‌ اين‌ كالاها به‌ هر نقطه‌ از جهان‌ تائيدنامه‌ دولتي دريافت‌ كند.»

ردمن افرود: «هدف‌ از اين‌ كنترل‌ تضمين‌ عدم‌ مشاركت‌ امريكا در توليد سلاحهاي شيميايي است‌ كه‌ در جنگ‌ ايران‌ و عراق‌ مرتباً از آن‌ استفاده‌ مي‌شود. هرچند اين‌ ممنوعيت‌ها ايران‌ و عراق‌ و همچنين‌ سوريه‌ را كه‌ در گذشته‌ از ايران‌ حمايت‌ كرده‌ است‌ در برمي‌گيرد ولي چنين‌ گمان‌ مي‌رود كه‌ تنها عراق‌ در جنگ‌ خود با ايران‌ گاز اعصاب‌ بكار برده‌ است‌.» خبرگزاري آسوشيتدپرس‌ با مخابره‌ اين‌ خبر افزود: «در همين‌ حال‌ به‌ گفته‌ يك مقام دولت‌ امريكا ـ كه‌ خواستند نامشان‌ فاش‌ نشود‌‌ ـ هنوز هيچ‌ تائيد مستقلي در زمينه‌ بكارگيري سلاحهاي شيميايي از سوي ايران‌ وجود ندارد.»(6)

7. شبكه‌ تلويزيوني ان.بي.سي. امريكا در مورد خريدهاي عراق‌ از شركت‌هاي امريكايي براي ساختن‌ بمب‌هاي شيميايي گفت‌: «بدنبال‌ فقدان‌ هرگونه‌ اعتراض‌ عمومي، صدام‌ حسين‌ به‌ توسعه‌ مجتمع‌ جنگ‌افزارهاي شيميايي مخفي خود كه‌ توسط شركت‌هاي آلمان‌غربي در خارج‌ از بغداد طراحي شده‌، ادامه‌ مي‌دهد. صدام‌ حسين‌ از يك‌ شركت‌ امريكايي بنام‌ ال‌ كولاك‌ در بالتيمور ، بيش‌ از پانصد تن‌ ماده‌ شيميايي بنام‌ فيودي گليكول‌ خريداري نمود و اين‌ خريد علي‌رغم‌ ممنوعيت‌ فروش‌ آن‌ به‌ عراق‌ صورت‌ گرفت‌. اين‌ شركت‌ تنها دو سال‌ بعد گرفتار شد. فيودي گليكول‌ هنگامي كه‌ با محلول‌ نمك‌ مخلوط شود به‌ گازخردل‌ تبدل‌ مي‌گردد.»(7)

8. خبرنگار روزنامه‌ واشنگتن‌پست‌ در گزارش‌ مفصلي در مورد‌ چگونگي دست‌يابي صدام‌ حسين‌ به‌ سلاح‌هاي‌ پيش‌رفته‌ و تلاش‌ عراق‌ براي خودكفايي در توليد جنگ‌افزار و سلاح‌هاي شيميايي و هسته‌اي نوشت: «.... يك‌ شركت‌ به‌نام‌ گروه‌ تكنولوژي و توسعه ‌ كه‌ بدون‌ سروصدا در لندن‌ فعاليت‌ مي‌كند، در حقيقت‌ ارتباط‌دهنده‌‌ اصلي، شبكه‌ بين‌المللي محرمانه‌اي است‌ كه‌ تكنولوژي و تسليحات‌ غرب‌ را به‌طور گسترده‌ در اختيار صدام‌ حسين‌ قرار داده‌ است‌.

شركت‌ تكنولوژي و توسعه‌ كه‌ اختصاراً تي‌.بي‌.جي. خوانده‌ مي‌شود، در سال‌ 1987 توسط يك‌ شركت‌ عراقي خريداري شد و تكنولوژي پيش‌رفته‌ و ماشين‌آلات‌ صنعتي لازم‌ را براي توسعه‌ برنامه‌هاي بلندپروازانه‌ عراق‌ و توليد تسليحات‌ غيرمتعارف‌ در اختيار عراق‌ قرارداد... حتي پس‌ از آنكه‌ صدام‌ حسين به‌ استفاده‌ از تسليحات‌ شيميايي عليه‌ ايران‌ و كردهاي عراقي متهم‌ شد نيز همكاري غرب‌ با عراق‌ ادامه‌ پيدا كرد.‌

به‌نظر مي‌رسد كه‌ هركسي مي‌خواست‌ از سفره‌ عراق‌ چيزي ببرد... و نتيجه‌ آن‌ شد كه‌ به‌ گفته‌ كارشناسان‌ در حال‌ حاضر عراق‌ مي‌تواند سلاح‌هاي شيميايي خود را توليد كند و تا پنج‌ سال‌ ديگر به‌ سلاح‌ هسته‌اي دست‌ يابد و موشك‌هايي توليد كند كه‌ بمب‌ اتم‌ را تا شهرهاي تل‌آويو، رياض‌ يا تهران‌ برساند.»(8)

9. مجله آلماني اشترن در گزارشي از صنايع بمب شيميايي عراق، با اشاره به اين كه عراق از سال 1983 از اين بمب‌ها عليه نيروهاي ايراني استفاده مي‌كند، نوشت: «وسعت منطقه كارخانه سموم جنگي عراق در نزديكي شهر سامره ، 25 كيلومترمربع مي‌باشد كه در آن دو رديف سيم‌خاردار بلند نصب شده و به وسيله موشك‌هاي زمين به هوا از آن حفاظت مي‌شود.» اشترن افزود: «پس از آن كه اسرائيل در سال 1981 مراكز اتمي را بمباران كرد و اميدهاي عراق را براي استفاده از بمب‌هاي اتمي بر باد داد، عراق كارخانه سموم دفع آفات نباتي در سامره را تبديل به كارخانه ساخت مواد سمي بمب‌هاي شيميايي كرد و دست به ساخت بمب اتمي فقرا يعني گاز خردل ، تابون و سارين زد.

كارشناسان سازمان‌هاي جاسوسي معتقدند عراق تاكنون حداقل نيم ميليارد مارك خرج تكميل اين كارخانه كرده و اين‌گونه توجيه كرده‌است كه قصد دارد با استفاده از محصولات اين كارخانه در مواقع چيدن خرما، با حشرات و آفات مبارزه كند. اين ادعا را عبدالرازق الهاشمي سفير رژيم عراق در بن همچنان تكرار مي‌كند. قسمت اعظم تأسيسات اين كارخانه را شركت آلماني پيلوت پلانت براي قسمت‌هاي احمد 1 و احمد 2 اين مجتمع فروخته است. البته اين شركت در سال 1984 زماني كه در امريكا اين جريان مطرح شده‌بود، مراتب را تكذيب كرد و ساختن بمب‌هاي شيميايي با دستگاه‌هاي ارسالي خود را غيرممكن خواند. دولت آلمان هم پس از مدتي تأمل به مقامات گمركي دستور داد تا از صدور قسمت‌هاي ديگر تأسيسات براي ساخت كارخانه محمد و علي در عراق جلوگيري كنند.»

در ادامه  گزارش  آمده‌است:

«بعدها يك فرد عرب زبان به نام الكاظي و يك آلماني به نام لايفر در هامبورگ شركتي تأسيس كردند و از آن طريق اقدام به صدور غيرقانوني ماشين‌آلات براي توليد گاز خردل و غيره به عراق مي‌كنند.

اين شركت حتي چندين تن مواد شيميايي به بغداد فروخته است كه با آن‌ها مي‌توان گاز‌هاي شيميايي ساخت. اين مواد شامل ناتريوم فلوريد ، ايزو پرو فيلامين ، فسفر تري كلريد مي‌باشند. گروه كارشناسان سازمان ملل كه به دعوت ايران از منطقه جنگ بازديد كرده‌اند، اعلام نمودند عراق رأساً به توليد اين بمب‌هاي شيميايي دست زده‌است، زيرا كه بمب‌ها داراي ناخالصي فسفر تري كلريد بوده‌اند. يك كارشناس سلاح‌هاي شيميايي وزارت دفاع سوئيس به نام سرهنگ اولريش ايما تأكيد كرده‌است، عراق با دستگاه‌هايي كه در اختيار دارد به‌راحتي مي‌تواند بمب‌هاي شيميايي بسازد.

با محتاط بودن دادگاه‌هاي آلماني، از اول ژانويه امسال ديگر اجازه صدور فسفر تري كلريد از آلمان به عراق داده نمي‌شود.»(9)

 

1- روزنامه اطلاعات، 1365/6/26 ، ص14، خبرگزاري جمهوري اسلامي به نقل از خبرگزاري فرانسه،  1365/6/24.

2- روزنامه ابرار، 1365/6/26، ص4، به نقل از تلويزيون هلند.

3- روزنامه كيهان،  1365/8/10 ، ص2.

4- خبرگزاري جمهوري اسلامي، نشريه گزارش‌هاي ويژه ، شماره‌ 101،  1366/4/8، صص 7 و 8، تهران - خبرگزاري جمهوري اسلامي، 1366/4/7، به نقل از راديو بي.بي.سي.

5- روزنامه كيهان، 1366/4/28 ، ص‌آخر، خبرگزاري جمهوري اسلامي.

6ـ خبرگزاري جمهوري اسلامي، گزارش‌هاي‌ ويژه ‌‌، نشريه‌ شماره‌ 135، 1366/5/11، ص‌57، واشنگتن‌ ـ خبرگزاري‌ آسوشيتدپرس‌،  1366/5/10 .

7ـ صفري‌، محسن‌، ما اعتراف‌ مي‌كنيم‌، حوزه‌ هنري‌ سازمان‌ تبليغات‌ اسلامي‌، 1370، ص‌112.

8ـ پيشين.

9. روزنامه اطلاعات 1365/12/3، ص14، بن - خبرگزاري جمهوري اسلامي.

 

 

منبع:

1. مركز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس

2. پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد